Black Friday Uważaj co kupujesz

0 Comments

Wielkimi krokami zbliża się do nas Black Friday. Niemal z każdej strony jesteśmy atakowani przez producentów i sklepy najróżniejszymi promocjami.

 

Co to jest Black Friday

Czym tak naprawdę jest Black Friday i skąd się wziął? Otóż tłumacząc na polski czarny piątek to największe święto komercji w roku. Przywędrował do Polski zza oceanu i z każdym rokiem jest o nim coraz głośniej.

Wyprzedaże, promocje, kilkudziesięciu procentowe obniżki – to wszystko czeka już nas za kilka dni. Jaka jest jednak prawda o tym evencie ? Czy rzeczywiście jest to taki dzień w roku na który warto czekać ponieważ możemy bardzo dużo zaoszczędzić ? Dziś Czarny Piątek obchodzony jest praktycznie na całym świecie. Z promocjami podczas Black Friday należy jednak bardzo uważać ponieważ producenci szybko pojęli, że to świetna okazja, aby zarobić na nieświadomych konsumentach.

 

Black Friday – marketingowy chwyt

Doskonale pokazało to badanie z 2017 roku przeprowadzone przez firmę Deloitte. Polecam zapoznać się z tym badaniem ponieważ wnioski są bardzo interesujące. Raport jasno odzwierciedla, że Czarny Piątek to nic innego jak marketingowy chwyt, a różnica w cenach między zwyczajnym dniem, a Czarnym Piątek jest często symboliczna. Mało tego, zdarza się, że sklepy na 2 tygodnie przed specjalnie wydarzeniem specjalnie podnoszą ceny.

W 2017 roku Deloitte przeanalizowało ofertę 800 sklepów porównując ceny z Czarnego Piątku i ceny towarów z tygodnia przed tą promocją. Okazało się, że obniżka wynosiła zaledwie 1,3 procent. Deloitte sprawdziło w sumie 4,5 tysiąca produktów (od konsol i gier, po drobne AGD, kosmetyki i telewizory), z których aż 71 procent miało dokładnie tę samą cenę podczas Black Friday, co tydzień wcześniej.

Ostatnio powstało kilka porównywarek cen (np. fake Friday), które doskonale pokazują jak zmieniała się cena danego produktu na przestrzeni kilku miesięcy. Także wnioski można wyciągną samemu.

 

Zakupy na odległość, a prawa konsumenta

A co zrobić jeśli kupimy coś jak pod wpływem chwili? Pamiętajmy o prawach konsumenta, szczególnie jeśli chodzi o towary zakupione na odległość. Zwrot towaru zakupionego przez internet regulowany jest przepisami Ustawy o Prawach Konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku. Zgodnie z nią konsument, który zawarł umowę na odległość, może w terminie 14 dni kalendarzowych odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów.

Aby zachować termin należy jedynie wysłać stosowne oświadczenia przed jego upływem. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli nie zostaliśmy poinformowani przez sprzedawcę o prawie odstąpienia od umowy, to prawo to wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia upływu terminu.

Szerzej temat zakupów robionych przez internet omówię bliżej świąt także zapraszam do śledzenia bloga.

2

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *